Czy jesteś głodny?

  • 29 December 2018

Naukowcy z Uniwersytetu w Guelph odkryli interesujący związek między głodem a nastrojem. Przeczytaj więcej o badaniu opublikowanym w Psychopharmacology .

Podstawowa Istota
Szczurom podano blokery glukozy, aby wywołać hipoglikemię (niski poziom cukru we krwi). Kiedy szczury zostały usunięte z tej komory i wstrzyknięto trochę wody, uniknęły powrotu do pierwotnej komory, w której doświadczyły reakcji hipoglikemicznej. Kiedy naukowcy sprawdzali szczury, stwierdzili podwyższone poziomy kortykosteronu (wskaźnik stresu). Szczury były najwyraźniej zestresowane z powodu hipoglikemii. Nie dziwiło to, że szczury były także bardziej powolne po otrzymaniu blokerów glukozy. Jednakże, gdy szczury otrzymały leki przeciwdepresyjne, nie były powolne.
Szczury doświadczyły zarówno stresu, jak i depresji, gdy podano im leki blokujące glukozę. Naukowcy zwrócili uwagę, że hipoglikemia może mieć negatywny długoterminowy wpływ na depresję, a nawet na wywoływanie depresji. Odżywianie po raz kolejny odgrywa tak wielką rolę w zdrowiu!

Jak żyć z hipoglikemią

Jedz 5 do 6 małych posiłków lub przekąsek każdego dnia zamiast 2 lub 3 dużych posiłków, aby pomóc w utrzymaniu uwalniania glukozy do krwioobiegu.
Jedz konsekwentne ilości węglowodanów podczas posiłków i przekąsek każdego dnia i unikaj omijania posiłków.
Rozsmaruj żywność węglowodanową przez cały dzień. Obejmuj pokarmy białkowe i warzywa w każdym posiłku dla zaspokojenia sytości i dodatkowe kalorie, jeśli to konieczne.
Unikaj pokarmów, które mają dużo cukru i węglowodanów, szczególnie na pusty żołądek. Przykładami są zwykłe napoje bezalkoholowe (napoje słodzone cukrem), syropy, cukierki, jogurt o regularnym owocowaniu, ciastka, ciasto i ciasto.
Unikaj napojów i żywności zawierającej kofeinę. Kofeina może powodować takie same objawy jak hipoglikemia.
Jeśli zdecydujesz się pić, ogranicz napoje alkoholowe do 1 napoju dziennie dla kobiet lub 2 napojów dziennie dla mężczyzn. Picie alkoholu na czczo i bez jedzenia może powodować hipoglikemię.